Havalandırma Teknik Eğitim Programı

Havalandirma_Egitimi

 

Havalandirma_Egitimi (2)

Katilim   KATILIM FORMU İÇİN TIKLAYIN    

Detayli_Egitim    DETAYLI EĞİTİM PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

                                  

*Eğitim bedeline KDV dahildir.

**Dersler minimum 12 kişi ile açılacak olup, her ders için kontenjan 24 kişidir.

***Eğitim programı KOSGEB tarafından desteklenmektedir.

 

Katılımcı firmanın kayıtlı olduğu KOSGEB Müdürlüğü’nden Genel Destek Programına başvurması yeterli olacaktır.

Genel Destek Programı Uygulama Esasları çerçevesinde iş ve işlemlerin yapılarak mal ve hizmet alımı gerçekleştirildikten ve ödemeler tamamlandıktan sonra, www.kosgeb.gov.tr deki E-KOBİ linkinden , elektronik ortamda Ödeme Talep Formu oluşturulup çıktısı alınmalıdır. Ödeme Talep formu ve formda ek olarak belirtilen ödemeye esas belgelerin asılları ile birlikte, mal ve/veya hizmet alım tarihinden itibaren 12 ay içerisinde KOSGEB Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi için firmanızın KOSGEB uzmanına başvurabilirsiniz.

 

KİMLER KATILMALI:

  •      Fan ve fanlı cihaz, hücreli fan, havalandırma ve klima santrali imalat, montaj ve satışında çalışanlar.
  •      Üretimlerinde fan kullananlar, fan seçim, fan satış ve imalatını bilinçli olarak yapmak isteyenler, mühendisler, teknik elemanlar, öğrenciler.
  •      Havalandırma proje ve denetim işi yapanlar, fan satış mühendisleri. Havalandırma tesisatlarında seçilmiş bir fandan istenen sonucun alınamaması sorunu ile karşılaşan ve bunu dengelemek isteyenler.
  •      Patlama tehlikesi bulunan alanlarda çalışan ve patlama konusunda ön bilgi almak isteyenler.
  •      Havalandırma işini -sürekli en yüksek değerde enerjiyi kullanarak değil de- basit kontrol yöntemleri ile, sadece gerektiği kadar enerji kullanarak ve böylece yaptığı işi fark yaratarak yapmak isteyen tasarımcılar, işletmeciler.
  •     Elektrik motorlarında verim, yapı ve koruma standartlarını, ErP Yönergesinin fanlara ve fanlı cihazların üretim ve satışlarına şimdi ve gelecekteki etkisini, ErP yönergesine uygun en düşük fan verim düzeyi hesabını, özgül fan gücünü, EC motor ve EC motorlu fan üstünlüklerini öğrenmek isteyenler.
  •     Havalandırma sistemlerinde ses basıncı ses gücünün ne olduğunu, dB işlemlerini ve cihazdan uzaktaki ses basınç düzeyi, ses yalıtım hesaplarını yapmak isteyenler.
  •     Otoparklarda kanallı ve jet fanlı havalandırma sistemlerinin tasarım ilkeleri, cfd ile doğrulama, aksiyal ve radyal jet fan ve yangın-duman fanlarının kullanımları konusunda bilgi edinmek isteyenler.

 

EĞİTİMİN AMACI:

Havalandırma debisinin sadece hacım başına değişim katsayısı üzerinden değil, amacına uygun olarak belirlenmesi ve bir kanal sistemine uygun fanın seçilebilmesi için kanallardaki direncin mutlaka bilinmesi gerektiği bilincinin oluşturulması amaçtır.

Bu eğitimlerle, sadece kapasite olarak amaca uygun kullanım yerine –temiz havalı, korozif, patlayıcı, tozlu vd. ortamlar için– uygun fanın seçimi ile hatalı fan seçim ve kullanımının önlenmesi, ErP yönergesine uygun fanlar ve EC motorlu fanların, yüksek verimli motorların tanımı ile, enerji verimliliği ve çevre üzerindeki faydalarının uyarımı, Sistem Etkilerinin oluşmasının ve bu etki ile baş ederken oluşabilecek yanlışların önlenmesi hedeflenmektedir.

Ses, gürültü ve titreşimin genelde az bilinen özelliklerinin tanımı ve kullanımı ile gürültü ve titreşim kirliliğinin sistem tasarımı sırasında önlenmesi amaçlanmaktadır.

 

EĞİTİMİN KAZANÇLARI:

Katılımcılar bu eğitimin sonunda, kabul edilebilir iç hava kalitesini oluşturmak, iç ortam sıcaklığını ve nemi düşürülebilmek için gerekli dış hava debilerinin hesabını, emici ağızlarda, davlumbazlarda ve hava ile malzeme taşımada hava debilerinin ve özellikle hava kanallarındaki basınç kaybının hesabını yapabilecektir.

Katılanlar, sistem tasarımında toplayıcı ve verici menfezlerin seçim kriterlerini, yerleşimini, atış düşüş erimlerini, hava kanalları ile ilgili terimleri, statik, dinamik basınçları, eşdeğer çap ve eşdeğer boyu öğrenecek, hızın azaltılması ve sabit basınç düşüşü yöntemlerini uygulayarak hava kanallarındaki direnci hesaplayabileceklerdir.

Eğitim sonunda katılımcıların fan seçimine bakış açısı değişecek, bir sistemde çalışan fanın neden istenenden farklı bir debi verdiğini, sistemdeki bir değişimin fanı nasıl etkilediğini ve bu durumda ne yapılması gerektiğini bilecekler, yüksek verimli motor, EC motorlu ve ErP uyumlu fan ile klasik fan kullanım farkını daha iyi görebileceklerdir. Patlama güvenliğinin insanın can güvenliği konusu olduğunu, ex-proof fan -ve cihaz- seçiminde konuyu uzmanına bırakmamanın sakıncalarını anlayacaklardır. Otoparklarda yangın duman ve jet fanların seçim ve yerleşim ilkelerini tartışabileceklerdir.

EĞİTMEN:

nozceviz              

Nurettin ÖZCEVİZ

1948 Gaziantep doğumlu. 1972 Yıldız Teknik Üniversitesi (İDMMA), Makine Bölümü mezunu. Erna Isı ve Hava Cihazları Sanayi AŞ ‘nde fanlar ve fanlı cihazlar, klima santralleri, hava filtreleri, toz tutucular, ısı değiştiriciler hesap, tasarım ve imalat işlerinde çalıştı, teknik müdür ve fabrika müdür yardımcısı görevlerinde bulundu. Serbest çalıştığı dönemde Çaykur-Rize Kurutma Fanları, Tekel-Adana Yaş Tütün Bakım ve Kurutma Tesisi, PemkoÇerkezköy Dökümhane Kum Hazırlama Tesisi imalat ve yüklenimlerini yürüttü. 1986’da Tesisat Org. Ltd. adına Taksim, Gümüşsuyu Vakıf İş Merkezi mekanik tesisatları proje, şantiye şefliği ve işletmeye alma işlerini tamamladı. Atatürk Hava Limanı (Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Emniyet Şube Müd. ve Hizmet Binaları)’nda mekanik tesisat şantiye şefi olarak, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM Sergi Salonları) inşaatında kontrol mühendisi olarak çalıştı. Simel Klima San. ve Tic. AŞ ‘de tekstil kliması ürünleri (aksiyal ve radyal fanlar, klima santralleri, otomatik toz filtreleri ve elyaf kompaktörleri) tasarım ve imalat işlerini Fabrika Müdürü olarak yürüttü. 2007-2017 yıllarında AFS AŞ.’nde Ürün Müdürü olarak; Fanlar, Hava Kanallarının Hesabı, Patlama Güvenliği, Ses Gürültü ve Titreşim vd. konularında sektöre yönelik eğitimler veren ve birçok iş yönetme denetleme ve bitirme belgeleri sahibi olan Nurettin Özceviz, SGK ‘dan emeklidir.